alem
16 مرداد 1401 - 10:24

سرخی خون شهادت رخت سیاه به تن کرد

تهران- ایرنا- همزمان با دهه نخست ماه محرم؛ گلزار مطهر شهدای سرار کشور سیاه پوش تعزیت آفتاب دشت نینوا و حماسه‌سازان کربلا شدند. در این میان تشییع شهدای مدافع حرم نیز؛ خود یادآور استمرار مکتب حق‌طلبی و ایثار اباعبدالله الحسین(ع) است.

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت ایرنا؛ هم‌زمان با فرارسیدن ماه محرم و عزاداری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش، گلزار شهدای سراسر کشور کانون عاشقان حسینی است و مراسم عزاداری در بسیاری از ۱۹ هزار گلزار مطهر شهدا در شهرها و روستاهای سراسر کشور برپا شده است.

گلزارهای شهدا در ماه محرم، حال و هوای دیگری پیدا کرده است و عاشقان حسینی در کنار مزار شهدا زیباتر و خالصانه‌تر به عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش می‌پردازند.

هیات‌های عزاداری حسینی در گلزار شهدا، با استقبال چشمگیر خانواده‌های شهدا و ایثارگران مواجه شده و مردم شهیدپرور از همان روزهای ابتدایی ماه محرم با جمعیت‌های چند هزار نفری به استقبال عزای حسینی رفته‌اند و این مراسم عزاداری در تکایای واقع در گلزارهای شهدا و هیات‌های ایثارگران در سراسر کشور با حضور پرشور عموم مردم در حال برگزاری است.

هیاتی که ۱۲ جانباز ۷۰ درصد تقدیم کرده است

هیاتی که ۱۲ جانباز ۷۰ درصد تقدیم کرده استهیاتی که ۱۲ جانباز ۷۰ درصد تقدیم کرده استسیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص اینکه چه تعداد از گلزارهای شهدای کشور در حال برگزاری مراسم عزاداری پرشور است، اظهار کرد: به طور معمول مراسم متعددی در گلزارهای مطهر شهدا در مناسبت‌های مهمی همچون شب‌های قدر، تحویل سال و ایام محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) برگزار می‌شود که در هر کدام از این مراسم به صورت میانگین سه تا چهار هزار نفر از محبان اهل بیت شرکت می‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمیوی ادامه داد: این مراسم عزاداری از ابتدای ماه محرم تا شب دهم و مصادف با شب عاشورا، در تمام استان‌ها و در ۲۹۰ مرکز فرهنگی سراسر کشور در جوار مزار شهدا برگزار می‌شود.

هیات‌های ایثارگران نیز در سراسر کشور با استقبال گسترده رو به رو است و به عنوان نمونه مراسم عزاداری هیات گردان شهادت با مدیریت جانباز ۷۰ درصد، مصطفی باغبانی در خیابان سنایی تهران از ساعت ۹تا ۱۱ با حضور گسترده جانبازان برگزار می‌شود؛ هیئتی که گفته می‌شود ۱۲ جانباز ۷۰ درصدی که طی سالیان گذشته به آن رفت و آمد داشتند تاکنون به شهادت رسیده‌اند.هیات‌های ایثارگران نیز در سراسر کشور با استقبال گسترده رو به رو است و به عنوان نمونه مراسم عزاداری هیات گردان شهادت با مدیریت جانباز ۷۰ درصد، مصطفی باغبانی در خیابان سنایی تهران از ساعت ۹تا ۱۱ با حضور گسترده جانبازان برگزار می‌شود؛ هیئتی که گفته می‌شود ۱۲ جانباز ۷۰ درصدی که طی سالیان گذشته به آن رفت و آمد داشتند تاکنون به شهادت رسیده‌اند.

استمرار حماسه حسینی در بدرقه شهدای مدافع حرم

استمرار حماسه حسینی در بدرقه شهدای مدافع حرماستمرار حماسه حسینی در بدرقه شهدای مدافع حرمتشییع شهدای مدافع حرم تازه تفحص شده نیز حال و هوای دیگری به مراسم‌های امسال داده است و پس از تشییع باشکوه پیکرهای مطهر این شهدا در مشهد و تهران، گلزارهای شهدای استان‌های مازندران، البرز و فارس میزبان شهدای عزیز و خیل عزاداران حسینی خواهند بود.

تکیه ایثار در قطعه سرداران بی پلاک گلزار شهدای بهشت زهرا (س)

تکیه ایثار در قطعه سرداران بی پلاک گلزار شهدای بهشت زهرا (س)تکیه ایثار در قطعه سرداران بی پلاک گلزار شهدای بهشت زهرا (س)در تهران و در جوار مزار شهدای گمنام بهشت زهرا (س) خانواده بزرگ ایثارگران با استقبال چشمگیر خود هم‌نوا با سراسر کشور، هر روز از ساعت ۱۸ با سخنرانی اصحاب کریمی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ و مرثیه سرایی کربلایی علی پورکاوه در قطعه ۴۰ (سرداران بی پلاک) به عزاداری می‌پردازند.

اصحاب کریمیعلی پورکاوههمایش شیرخوارگان حسینی در گلزار ملکوتی شهدای بندر عباس

همایش شیرخوارگان حسینی در گلزار ملکوتی شهدای بندر عباسهمایش شیرخوارگان حسینی در گلزار ملکوتی شهدای بندر عباسدر گلزار شهدای بندرعباس این مراسم با عزاداری سنتی این خطه برپا شده است. این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام اسلام پودات و نوحه‌خوانی و مدیحه سرایی جمعی از مداحان اهل‌بیت (ع) و مراسم سنج و دمامه زنی در گلزار ملکوتی شهدای بندر عباس برگزار می‌شود. همایش باشکوه شیرخوارگان حسینی نیز در گلزار شهدای بندرعباس با حضور عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برگزار شد.

اسلام پوداتعزاداری در جوار مزار مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی

عزاداری در جوار مزار مطهر شهید حاج قاسم سلیمانیعزاداری در جوار مزار مطهر شهید حاج قاسم سلیمانیعزاداران و دل‌سوختگان آن امام بزرگوار در گلزار شهدای بین‌المللی شهر کرمان و در جوار مزار مطهر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی سیدالشهدای محور مقاومت به عزاداری و سینه‌زنی می‌پردازند.

حاج قاسم سلیمانیعزاداری سنتی آذری در گلزار شهدای اردبیل و ارومیه

عزاداری سنتی آذری در گلزار شهدای اردبیل و ارومیهعزاداری سنتی آذری در گلزار شهدای اردبیل و ارومیهدر استان اردبیل هم‌وطنان آذری زبان به برپایی مراسم سنتی عزاداری پرداختند و در ارومیه هیئت عزاداران موکب رضوی در گلزار شهدای این شهر با حضور آحاد مردم برپا شده است. به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، مراسم قرائت زیارت عاشورا نیز در گلزار شهدای گمنام ارومیه برگزار شد.

سوگواره «احلی من العسل» در گرگان

سوگواره «احلی من العسل» در گرگانسوگواره «احلی من العسل» در گرگانعبارت «احلی من العسل» یا «شیرین‌تر از عسل»، به حضرت قاسم فرزند امام حسن (ع) منسوب است که در شب عاشورا وقتی عمویش امام حسین (ع) پرسید: مرگ نزد تو چگونه است؟ او پاسخ داد: برای من شیرین‌تر از عسل است

عبارت «احلی من العسل» یا «شیرین‌تر از عسل»، به حضرت قاسم فرزند امام حسن (ع) منسوب است که در شب عاشورا وقتی عمویش امام حسین (ع) پرسید: مرگ نزد تو چگونه است؟ او پاسخ داد: برای من شیرین‌تر از عسل استعبارت «احلی من العسل» یا «شیرین‌تر از عسل»، به حضرت قاسم فرزند امام حسن (ع) منسوب است که در شب عاشورا وقتی عمویش امام حسین (ع) پرسید: مرگ نزد تو چگونه است؟ او پاسخ داد: برای من شیرین‌تر از عسل استسوگواره «احلی من العسل» در گرگان نیز با حضور دانش‌آموزان و در جوار مزار شهدای این شهر برگزار شد. در سال‌های اخیر ششم محرم سوگواره‌ای با حضور دانش‌آموزان برگزار می‌شود که به تأسی از نوجوانان عاشورایی و گرامیداشت یاد و نام حضرت قاسم بن الحسن (ع) «احلی من العسل» نامگذاری شده است.

«احلی من العسل»عبارت «احلی من العسل» یا «شیرین‌تر از عسل»، به حضرت قاسم فرزند امام حسن (ع) منسوب است که در شب عاشورا وقتی عمویش امام حسین (ع) از او پرسید مرگ نزد تو چگونه است؟ او پاسخ داد برای من شیرین‌تر از عسل است.

عزاداری در جوار مزار شهید بابایی در قزوین

عزاداری در جوار مزار شهید بابایی در قزوینعزاداری در جوار مزار شهید بابایی در قزویندر قزوین همزمان با سالگرد شهادت شهید عباس بابایی، عقاب تیزپروازی که از کودکی تعزیه‌خوان نقش حضرت عباس (س) در این شهر بوده و در کنار مزار این شهید والامقام در گلزار شهدا باعث شد محرم این شهر رنگ و بوی شهیدان به خود بگیرد.

عباس باباییعزاداری در زنجان با مداحی فرزند شهید رسولی

عزاداری در زنجان با مداحی فرزند شهید رسولیعزاداری در زنجان با مداحی فرزند شهید رسولیمردم شهیدپرور زنجان نیز در جوار شهدای بهشت فاطمه (س) زنجان به عزاداری می‌پردازند. این مراسم با مداحی مهدی رسولی فرزند شهید جواد رسولی برگزار می‌شود.

مهدی رسولیجواد رسولیعزای حسینی در گلزار شهدای علی بن جعفر قم

عزای حسینی در گلزار شهدای علی بن جعفر قمعزای حسینی در گلزار شهدای علی بن جعفر قممراسم عزای حسینی در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع) از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم و هیئت رزمندگان اسلام برگزار شد.

سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در گلزار شهدای تبریز، آذرشهر و میانه

سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در گلزار شهدای تبریز، آذرشهر و میانهسوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در گلزار شهدای تبریز، آذرشهر و میانههمزمان با دهه اول محرم مراسم سوگواری و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و شهدای دشت کربلا در جوار گلزار مطهر شهدای تبریز و میانه با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران برگزار شد. مراسم قرائت زیارت عاشورا نیز با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران در محل گلزار شهدای آذرشهر برگزار شد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 544676