alem
26 دی 1401 - 13:50

وزیر دفاع آلمان استعفا کرد

وزیر دفاع آلمان امروز(دوشنبه) به طور رسمی از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان در بحبوحه انتقادات شدید از وی در پی پیام سال نو، از سمت خود استعفا کرد.

پیش‌تر سیاستمداران و روزنامه‌نگاران اپوزیسیون در آلمان خواستار عزل فوری لامبرشت شده بودند. نطق ناموفق لامبرشت در شب قبل از سال نو، جرقه این اعتراضات و درخواست‌ها را زد. او در این سخنرانی گفت که نزاع جاری بین مسکو و کی‌یف، «تاثیرات زیادی» روی او گذاشته و باعث شده تا «انسان‌های بسیار جذاب و بزرگی» را ملاقات کند. مخالفان بلافاصله از نطق او انتقاد کرده و آن را «خجالت‌آور» و «نامناسب» توصیف کردند.

رهبران بزرگ‌ترین حزب اپوزیسیون آلمان موسوم به «اتحاد»، در آن برهه اولاف شولتز، صدراعظم این کشور را به این متهم کردند که با انتصاب لامبرشت قصد داشته نیروهای مسلح آلمان را بیش از پیش تضعیف کند. ارتش آلمان پیش از این هم با کمبود نیروی انسانی و اشکالات تجهیزاتی روبه‌رو بود.

وزیر دفاع آلمان همچنین درباره کمک نظامی به اوکراین، موضعی محافظه‌کارانه اتخاذ کرد و به دفعات نسبت به اینکه ارسال سلاح و تجهیزات برای کی‌یف، زرادخانه تسلیحاتی برلین را تحلیل خواهد برد، هشدار داده و با ارسال تسلیحات سنگین برای اوکراین از جمله تانک‌های لئوپارد ۲ مخالفت و تاکید کرده که برلین به‌تنهایی هزگر چنین کاری را نخواهد کرد.

شولتز همواره از لامبرشت دفاع کرده و در ماه دسامبر هم او را «یک وزیر دفاع درجه یک» توصیف کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 980419