alem
07 دی 1401 - 20:30

دستورالعمل مدارس هیئت امنایی اصلاح می‌شود

مدیرکل شوراهای وزارت آموزش‌ و پرورش از تشکیل کارگروهی برای اصلاح دستورالعمل مدارس هیئت امنایی خبر داد و گفت: باید به سمت فعال کردن تعاونی‌های آموزشگاهی در مدارس برویم و همه دانش‌آموزان پس‌انداز کردن با مبلغ کم را یاد بگیرند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، هادی عابدی عصر امروز در کارگاه آموزشی مدیران مدارس هیئت امنایی و کارشناسان شوراهای آموزش و پرورش استان قزوین که در سالن اجتماعات کوثر برگزار شد، اظهار داشت: بر مبنای سند تحول دولت مردمی 3 چالش اصلی برای آموزش و پرورش ترسیم شده که مهمترین و نخستین چالش ضعف در نظام حکمرانی آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه ضعف نظام حکمرانی آموزش‌ و پرورش 2 عامل مهم دارد، اضافه کرد: یکی از این عامل‌ها بخشی‌نگری در آموزش و پرورش و دیگری هم تمرکزگرایی شدید در ساختار وزارت‌ آموزش و پرورش است.

عابدی ادامه داد: برای مقابله با عامل نخست یعنی مشکل بخشی‌نگری راهبردی دیده شده و راهبرد این است که باید نظام آموزش و پرورش به مثابه یک امر ملی و با مشارکت هم ذی‌نفعان ارتقا یابد. همچنین برای مقابله با مشکل تمرکزگرایی هم راهبرد مردمی‌‌سازی نظام حکمرانی در آموزش و پرورش ترسیم شده است.

مدیرکل شوراهای وزارت آموزش و پرورش با اشاره به خصوصی‌سازی بیش از حد فضاهای آموزشی در دولت‌های گذشته گفت: متأسفانه در این برهه از تحولات نظام آموزشی شاهد بودیم که به دانش‌آموز به چشم یک مشتری نگاه شد، اما در دولت سیزدهم مقرر شده که تحولات از سوی خود مردم اتفاق بیفتد و مدیریت مدارس مردمی‌ شود.

عابدی افزود: در حال حاضر تعریف مشخص و واحدی از مردمی‌سازی نداریم و وظیفه امروز شوراهای آموزش و پرورش این است که به یک تعریف مشخصی از مردمی‌سازی در نظام آموزشی دست یابند و برای رسیدن به این تعریف همه بخش‌های آموزش و پرورش مثل مدیران مدارس، دفتر مشارکت‌های مردمی و حتی حوزه تربیت بدنی با مشارکت مردم باید نقش ایفا کنند.

وی با تأکید بر لزوم دخیل کردن مردم در مدیریت مدارس ادامه داد: باید بگذاریم که مردم بیایند و در مدیریت مدارس نقش‌آفرینی کنند. با توجه به اینکه اولیا نگرانی‌هایی در حوزه آموزش فرزندان خود دارند، باید اجازه دهیم که خودشان برای رفع این نگرانی‌ها راهکار پیدا کنند. در نهایت به دنبال این هستیم که مضرات و منافع مردمی‌سازی آموزش و پرورش را بررسی می‌کنیم و به دنبال یافتن روشی و اسلوبی برای مردمی‌سازی هستیم تا به بازدهی مناسب برسیم.

عابدی از تشکیل کارگروهی برای اصلاح دستورالعمل مدارس هیئت امنایی خبر داد و گفت: نگاه حاکمیت به سمت آموزش رایگان است و نگاه وزارت آموزش و پرورش هم به سمت استفاده از ظرفیت‌های خیران، گروه های جهادی و مشارکت اختیاری اولیای دانش‌آموزان است. همچنین باید به سمت فعال کردن تعاونی‌های آموزشگاهی در مدارس برویم و همه دانش آموزان پس‌انداز کردن با مبلغ کم را یاد بگیرند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 941289