alem
03 دی 1401 - 13:45

قزوین جزو ۸ استان با کمترین میزان ولادت در کشور است

رئیس فراکسیون جمعیت و خانواده مجلس گفت: استان قزوین جزو ۸ استان با کمترین میزان ولات در کشور به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین ، فاطمه محمدبیگی امروز در آیین افتتاح "پروژه لبخند آفرینش" که در اداره‌کل ثبت احوال استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: استان قزوین رتبه 25 ولادت و رتبه 16 وفات در کشور را دارد و تحلیل این آمار نشان می‌دهد که در استان قزوین در حوزه ولادت کم‌کاری داریم و کمبودها در این حوزه باید جبران شود.

وی با بیان اینکه استان قزوین رتبه 22 ازدواج و رتبه 14 طلاق را در بین همه استان‌های کشور به خود اختصاص داده است، گفت: این آمارها هم نشان می‌دهد که در حوزه وقایع حیاتی استان قزوین وضعیت مناسبی نداریم و حال ما در این بخش خوب نیست. بنابراین استان قزوین در این بخش بیمار است و این بیمار نیاز به تیمار و رسیدگی دارد.

محمدبیگی اضافه کرد: باید تحلیل کنیم و ببینیم که چه عواملی باعث شده قزوین که به لحاظ اقتصادی جزو 8 استان برخوردار کشور محسوب می‌شود، از نظر آمار ولادت و ازدواج چنین رتبه‌های پایینی داشته باشد. به طوری که استان قزوین جزو 8 استان با کمترین میزان ولادت در کشور به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: بنابراین آنهایی که می‌گویند دلیل عدم فرزندآوری مشکلات اقتصادی است، باید به این آمارها و سایر پیمایش‌ها توجه کنند. در حالی که بررسی‌های علمی در کشور نشان می‌دهد اقتصاد عامل زیرپوستی عدم فرزندآوری است و عوامل دیگری مانند نگرش‌های ذهنی، انگاره‌ها و باورهای خانوادگی، آداب و رسوم جدید و پیروی از فرهنگ غرب نقش بیشتری از مسائل اقتصادی دارند.

نایب‌‌ رئیس کمیسیون جوانی جمعیت مجلس با بیان اینکه میانگین سن کشوری ازدواج برای خانم‌ها 24 و برای آقایان 29 سال است، گفت: با این حال معدل سنی ازدواج برای مردان و زنان استان قزوین از این اعداد بیشتر است؛ به طوری که سن میانگین ازدواج مردان قزوینی به 31.1 سال و زنان هم به 25.7 رسیده و از نظر علم پزشکی زمان طلایی پدری و مادری را از دست می‌دهند.

محمدبیگی افزود: در علوم پزشکی بهترین سن مادری بین 20 تا 24 سال است و وقتی خانمی تازه در سن 25 سالگی ازدواج می‌کند، از این مدت طلایی محروم می‌شود. بنابراین ازدواج در سنین بالا احتمال ناباروری را بیشتر می‌کند و آمارها گویای این است که نرخ باروری در ایران 2 برابر میانگین جهانی ناباوری است.

وی ادامه داد: نرخ بالای ناباروری دلایل متعددی دارد که یکی از آنها دیر ازدواج کردن و دیگری سوء تدبیر در تغذیه است. بخشی از این سوء تدبیر در تغذیه هم به رفتار تغذیه‌ای اشتباه ما در خانواده‌ها برمی‌گردد و هم متأسفانه ناشی از سیاست‌های تغذیه‌ای کشور است که باید اصلاح شوند.

نقش فرهنگ در بررسی دلایل نرخ پایین زادآوری برجسته دیده شود

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری قزوین هم در این مراسم با بیان اینکه شاخص‌های زادوولد در استان قزوین باید به صورت جدی بررسی و تحلیل شود، گفت: متأسفانه در دولت و مجلس گذشته شاهد بودیم که نسبت به اخطارهای مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت بی‌توجهی شد و امروز دولت سیزدهم و مجلس یازدهم باید با تمام توان این‌ کم‌کاری‌ را جبران کنند.

کبری علیخانی اضافه کرد: استان قزوین با توجه به زیرساخت‌های مناسبی در حوزه‌های مختلف اقتصادی به ویژه صنعت و کشاورزی دارد، از نظر تولید غذا و همچنین درآمد و اشتغال جایگاه خوبی دارد و به همین خاطر باید آمار پایین ازدواج و تولد در استان قزوین را در موضوعات دیگری جست‌وجو کرده و نقش فرهنگ را در این حوزه برجسته ببینیم.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر تبلیغات مسمومی توسط رسانه‌های بیگانه برای سوق دادن خانواده‌ها به سمت داشتن فرزند کم و حتی بی‌فرزندی انجام شد که در مقابل این سمپاشی رسانه‌ای کار اثرگذاری انجام نشده و باید نهضت رسانه‌ای برای ترویج فرزندآوری به صورت جدی‌تری در سطح رسانه‌های ما و سیمای ملی صورت گیرد.

علیخانی با اشاره به تشکیل قرارگاه جمعیت در استان قزوین تصریح کرد: قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تکالیف مختلف دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی را در حوزه جمعیت و فرزندآوری مشخص کرده و دستگاه‌ها هم باید مو به مو به این تکالیف عمل کنند و اگر موانعی برای اجرای تکالیف دارند، مباحث را در قرارگاه مطرح سازند.

دبیر قرارگاه جمعیت استان قزوین با ذکر اینکه شعار «فرزند بیشتر، زندگی شادتر» باید از سوی همه رسانه‌ها به ویژه در فضای مجازی ترویج شود، گفت: باید این ذهنیت که وجود فرزند بیشتر زندگی را برای خانواده‌ها سخت می‌کند را اصلاح کنیم و این موضوع را تبیین کنیم که خانواده‌هایی دارای فرزند بیشتر نسلی سالم‌تر و قوی‌تر از نظر ذهنی و جسمی ایجاد خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 930301