alem
13 دی 1401 - 17:33

انگلیس ممنوعیت واردات گاز روسیه را اجرا کرد

وزارت خارجه بریتانیا در پستی در توییتر تایید کرد که این کشور ممنوعیت واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از روسیه را از اول ژانویه ۲۰۲۳ اجرا کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، وزارت خارجه بریتانیا روز یکشنبه در پستی در توییتر تایید کرد که این کشور ممنوعیت واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از روسیه را از اول ژانویه 2023 اجرا کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا در اواخر ماه اکتبر اعلام کرده بود که قصد دارد عرضه LNG روسیه را متوقف کند. هدف از این اقدام کمک به لندن برای کاهش اتکای خود به انرژی روسیه اعلام شده است.

روز شنبه، این وزارتخانه اعلام کرده بود که بریتانیا از کشورهای سراسر جهان برای کاهش وابستگی خود به سوخت‌های فسیلی روسیه حمایت می‌کند.

وزارت خارجه انگلیس توضیح داد که این اقدام به دنبال عملیات نظامی مسکو در اوکراین انجام شد و هدف آن کاهش درآمدهای انرژی این کشور بوده است.

در سال 2021، انگلیس 3.12 میلیارد متر مکعب گاز از روسیه وارد کرد که حدود 4 درصد از کل مصرف این کشور را تشکیل می داد. بریتانیا به طور متوسط سالانه حدود 75 میلیارد متر مکعب گاز مصرف می کند.

در ماه ژوئن، کواسی کوارتنگ، که در آن زمان وزیر بازرگانی و انرژی بریتانیا بود، گفت که این کشور گاز بسیار کمی از روسیه دریافت کرده است و افزود که این واردات در مقایسه با سال 2021، 75 درصد کاهش داشته است.

لندن همچنین اعلام کرد که تا پایان سال واردات نفت و محصولات نفتی روسیه - مانند گازوئیل - را به تدریج متوقف خواهد کرد. این اعلامیه در اواخر فوریه، اندکی پس از آغاز درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین اعلام شد.

بر اساس گزارش اداره آمار ملی بریتانیا، روسیه بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت تصفیه‌شده بریتانیا بوده و 24 درصد از کل عرضه این کشور را تامین می‌کند. در همین زمان، سهم واردات نفت خام از روسیه در سال 2021 به 5.9 درصد رسید.

داده های ردیابی شده توسط این اداره نشان می دهد که در سال 2022، ایالات متحده بزرگترین منبع تامین ال ان جی برای بریتانیا شد. در سال 2023، لندن در نظر دارد واردات ال‌ان‌جی روسیه را با منابع قطر و آذربایجان جایگزین کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 952866