alem
03 دی 1401 - 14:36

وجود ۲ میلیون دوز "واکسن نورا" در انبارها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) با بیان این‌که ۲ میلیون دوز واکسن نورا در انبارها مانده است، گفت: پروژه پلاسمادرمانی به یک پروژه ملی تبدیل شده بود و مزایای زیادی نیز داشت اما نیمه‌کاره رها شد.

دکتر حسن ابوالقاسمی امروز در حاشیه همایش "باقرالعلوم" در دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: دستیابی به دانش بومی و ایرانی واکسن نوترکیب نورا، یکی از دستاوردهای حوزه تحقیقات دانشگاه بوده که به تازگی مجوز کارآزمایی بالینی بین 12 تا 18 سال را نیز از وزارت بهداشت اخذ کرده است.

وی افزود: 3 میلیون دوز واکسن نورا به وزارت بهداشت تحویل داده شده و وزارت بهداشت 2 میلیون دوز از این واکسن را هنوز از ما خریداری نکرده و این واکسن‌ها در انبار مانده است. باتوجه به تاکید وزیر بهداشت مبنی بر لزوم تزریق سالانه یک دوز واکسن کرونا در کشور آمادگی برای عرضه واکسن‌ها به وزارت بهداشت وجود دارد.

ابوالقاسمی ادامه داد: مطالعه و مستندات واکسن نورا در یک مجله معتبر خارجی به چاپ رسیده است و مطالعات فازهای بعدی‌ نیز در مجلات معتبر به چاپ خواهد رسید‌. واکسن نورا عارضه خاصی ندارد و آنتی‌بادی زیادی نیز تولید می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) خاطرنشان کرد: اگر روند بروکراسی تایید واکسن نورا تسهیل می‌شد 6 ماه زودتر می‌توانستیم این واکسن را عرضه کنیم‌.

وی درباره پروژه پلاسمادرمانی نیز یادآور شد: پروژه پلاسمادرمانی با همکاری سازمان انتقال خون به یک پروژه ملی تبدیل شد و مزایای زیادی نیز داشت اما در کشور ما به دلیل آغاز واکسیناسیون، از سوی کمیته قبلی وزارت بهداشت متوقف شد که اتفاق خوبی نبود و به معنای سطحی‌نگری نسبت به انجام این پروژه‌هاست‌‌. این پروژه نباید متوقف می‌شد زیرا بیماران زیادی در بیمارستان بقیه الله با روش پلاسمادرمانی از کرونا بهبود یافتند و در کشورهایی مانند آمریکا این پروژه‌های درمانی همچنان تداوم دارد و نباید پروژه‌های تحقیقی و درمانی را نیمه‌کاره رها کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 930455