alem
10 مرداد 1401 - 14:54

طرح "پاکبانان محرم" اردبیل الگوی ملی می‌شود

اردبیل- ایرنا - معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طرح پاکبانان محرم اجرا شده در اردبیل به عنوان الگوی ملی در کشور معرفی می‌شود.

به گزارش ایرنا، نورالله ‌مرادی روز دوشنبه در بازدید از عمارت موزه شهرداری اردبیل افزود: استان اردبیل علاوه بر عزاداری ماه محرم، در الگوسازی برنامه‌های زیست محیطی نیز پیشتاز بوده و با حرکت‌های مردمی در این حوزه موفق عمل کرده است.

وی اظهار کرد: استان اردبیل در سال های اخیر در کنار برگزاری آیین عزاداری های پرشور ماه محرم، با اجرای طرح "پاکبانان محرم" حرکت ارزشمند آغاز کرده تا همه را متوجه اهمیت محیط زیست کند.

او بیان کرد: حراست‌ و حمایت از حرکات فرهنگی در حوزه زیست محیطی از اولویت های سازمان حفاظت از محیط زیست است و تلاش می شود طرح های موثر در این زمینه برای اجرا در سراسر کشور به عنوان الگوی موفق و ملی معرفی شود.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: بر همین اساس طرح بسیار خوب و شایسته "پاکبانان محرم" که نخستین بار در اردبیل به مرحله اجرا در آمده به عنوان الگوی ارزشمند ملی معرفی خواهد شد تا در سراسر کشور اجرا شود.

مرادی با اشاره به شعار "از سبلان تا خلیج فارس" به عنوان شعار این حرکت فرهنگی، ادامه داد: انتخاب این شعار بیانگر دلسوزی همه جوانان و اقشار مختلف مردم به سرزمین پهناور ایران اسلامی است و سلامتی و پاکیزگی و عاری از هرگونه آلودگی ها این سرزمین کهن آرزوی هر ایرانی است.

وی گفت: امیدواریم تمامی هیات های عزاداری در سراسر کشور در کنار پاسداشت شعائر دینی و ارزشی، در حفاظت از محیط زیست سالم شهری پیشقدم بوده و حرکت‌های مؤثری در صیانت و حفاظت از محیط زیست انجام دهند.

به گزارش ایرنا، در ماه محرم سال ۱۳۹۴برای اولین بار در استان اردبیل فعالان محیط زیست این استان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی طرح پاکبان محرم را اجرا کردند.

این طرح با هدف فرهنگ سازی در زمینه حفظ محیط زیست با بهره گیری از ظرفیت محرم و با همکاری اداره کل محیط زیست استان و شهرداری اردبیل و با مشارکت مردم و فعالان محیط زیست اجرا شد.

در این طرح صدها نفر از فعالان محیط زیست استان با پوشیدن کاور ویژه در مسیر حرکت دسته های عزاداری حضور یافته و با پخش ظروف یک بار مصرف گیاهی در ایستگاه های صلواتی و فرهنگ سازی در زمینه رها نکردن زباله ­ها در معابر سطح شهر فرهنگ بهداشت و توجه به محیط زیست را ترویج می کنند.

در سال های اخیر توزیع نذورات در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی علاوه بر به خطر انداختن سلامت مردم، باعث افزایش تولید زباله‌های تجزیه ناپذیر نیز شده ، در همین راستا شهرداری و محیط زیست با اجرای این طرح شهروندان را به فرهنگ استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی تشویق می کند تا علاوه بر داشتن محیطی سالم، سلامتی شهروندان نیز به خطر نیفتد.

مردم اردبیل که به نوشته کتب معتبر تاریخی فرستاده مخصوص اباعبدالله الحسین (ع) به کوفه یعنی حضرت مسلم (ع) در یکی از این روزهای دهه اول ذی الحجه به شهادت رسیده است مراسم های عزاداری خود را از این روزها آغاز می کنند.

عزاداری های شبانه نیز که همزمان با طشت گذاری و از اواخر ماه ذی الحجه در اردبیل آغاز می شوند تا تاسوعا بطور مرتب در مساجد و تکایای منطقه ادامه می یابند و عزاداران هر محله به عنوان میهمان برای زنجیرزنی و یا سینه زنی به مساجد دیگر نقاط شهر می روند.

دسته های عزاداری در مقابل مسجد جامع شهر که در بازار اصلی واقع شده است و نیز در داخل مساجد و تکایای مسیر حرکتشان توقف کرده و به شیوه خاصی با نوحه خوانی مداحان به زنجیر زنی و سینه زنی می پردازند. اصناف و کسبه با باز گذاشتن مغازه های خود از سوگواران با چایی ، خرما ، حلوا ، کلوچه ، فطیر سنتی و مانند آن پذیرایی می کنند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 512661