alem
08 آذر 1401 - 17:06

ضرورت توجه به جنگ نرم در حوزه زنان و خانواده و اصلاح قوانین این حوزه

در نشست فصلی مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت توجه به جنگ نرم در حوزه زنان و خانواده و لزوم اصلاح و تنقیح قوانین در این بخش تأکید شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، لاله فرهنگ متین، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده طی سخنانی اظهار داشت: با تلاش معاونت بیش از 15 جلسه خبرگانی و داخلی شکل گرفت و ضرورت‌ها بر مبنا چالش‌ها تحت عنوان احکامی تدوین شد و با همکاری سازمان برنامه و بودجه یک کمیسیون مشترک فرهنگ شکل گرفت و 9 کارگروه داریم که یک کارگروه با عنوان «زنان و خانواده» فعالیت مستمر دارد.

او همچنین از برگزاری چهار جلسه در سطح کلان جهت جمع‌بندی و نهایی‌سازی خبر داد و با اشاره به انجام فعالیت‌ها در سه سطح کلی توضیح داد: در سطح اول به هفت حکم رسیدیم و هفته آینده تمام احکام دستگاه‌ها بررسی خواهد شد که مشخص شود چه میزان رویکرد خانواده محور، نوجوانان، سبک زندگی و... که در اسناد بالادستی به ویژه سیاست‌های مقام معظم رهبری در احکام آنها مورد توجه قرار گرفته است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری با بیان اینکه در راستای اجرا نشدن برخی احکام برنامه ششم با در نظر گرفتن حوزه اجرا عدم تأمین اعتبارات لازم اهمیت دارد، اظهار داشت: عدم شفافیت، پراکندگی احکام، عدم توجه به چند بعدی بودن مسائل زن و خانواده، فقدان رویکرد سیاستی، عدم شکل‌گیری چشم‌انداز دقیق و استفاده از واژگانی چون تحکیم خانواده بدون اشاره به احکام، اهداف و اقدام مشخص و تعریف شاخص‌های غیر واقع‌گرایانه و آرمانی بدون شاخص‌های تأثیرگذار از جمله عوامل عدم اجرای احکام عنوان شده است.

فرهنگ متین در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: با بررسی‌های معاونت امور زنان و خانواده احکامی تعریف شده و برای هر حکمی برنامه مرتبط آن احصا و موارد احتمالی عدم تحقق بررسی شده و سیاست‌های مرتبط، چالش متناظر، زمان تحقق‌پذیری، سیاست‌ها، دستگاه‌های همکار و پیامدهای عملیاتی شدن در نظر گرفته شده است.

تلاش جهت استیفای حقوق زنان و تقویت نهاد خانواده

او همچنین تصریح کرد: طبق خلأهایی که در احکام گذشته وجود داشت و نیاز فعل، بازخوانی، تنقیح، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی ایران با هدف تدوین قانون جامع زن و خانواده، روان‌سازی و بسترسازی استیفای حقوق زنان و تقویت نهاد خانواده را به عنوان رویکرد مهم و اساسی در نظر داریم.

فرهنگ متین به مسئله مهم دیگر پیش روی معاونت امور زنان و خانواده اشاره کرد و گفت: موضوع مهم دیگر که معاونت اقدامات بسیاری در راستای آن انجام داده و به دنبال ایجاد احکام آن در برنامه‌های کلان کشور است، تدوین «نظام‌واره جامع اشتغال در جمهوری اسلامی ایران» با تأکید بر حمایت از زنان شاغل با رویکرد خانواده‌محوری و عدالت جنسیتی است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت ریاست جمهوری همچنین به چالش‌های موجود در برنامه ششم توسعه اشاره و تصریح کرد: دستگاه‌های متولی بر اساس قانون در حوزه نظام مشاوره خانواده حضور دارند، اما خلأ نظارتی ر این مورد وجود دارد و باید آیین‌نامه یکپارچه‌سازی نوشته شود. در این راستا معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به پشتوانه احکام موجود، برنامه‌ریزی لازم را انجام داده است.

او از ارتقاء ساختار مأموریت‌های معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده یاد کرد و گفت: این نکته نیز در جهت حل مسائل مربوط به زنان جامعه اهمیت بسیاری دارد.

ایجاد نظام آماری زنان در کشور

فرهنگ متین در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در این احکام به الگو اجتماعی فراغت و نوجوانان و جوانان اشاره شده، گفت: دکتر خزعلی بارها به نظام رصد، دیده‌بانی و اطلس تحلیلی با برش زنان و خانواده تأکید کرده‌اند، زیرا برخی شاخص‌های زنان در نظام آماری کشور مغفول مانده و آماری که سازمان‌های مختلف ارائه می‌دهند، طبق رصد و پایش دقیقی نبوده و ظرافت لازم را ندارد.

تدوین و تصویب قوانین در حوزه زنان صعب‌العبور است

در ادامه این نشست، فاطمه قاسم‌پور، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از دکتر خزعلی مبنی بر اراده لازم برای تدوین احکام زنان، اظهار داشت: برنامه توسعه فرصتی برای برنامه عملی است و باید از این فرصت در حوزه اجرا بهره برد.

قاسم‌پور ادامه داد: فرایند تدوین و تصویب قوانین در حوزه زنان کار صعب‌العبوری است. لازم است در ساختار حوزه زنان بازآرایی کنیم و هنوز در برخی دغدغه‌ها در نظام روان‌شناسی و حاکمیت به اجماع نظر نرسیده است و نیاز به ماهیت اجرایی دارد.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز است حوزه زنان در فضای بین‌المللی با رویکرد مقام معظم رهبری فعالیت بیشتری داشته باشد. خلأ جدی حوزه زنان است و حاکمیت باید در این راستا تسهیل‌گری انجام دهد و جمعیت امور بین‌الملل دستگاه‌ها نیز همکاری لازم را داشته باشند تا آثار آن در دیپلماسی فعال و جریان‌سازی در حوزه زنان مشاهده شود.

ضرورت توجه به جنگ نرم در حوزه زنان و خانواده

زهره سادات لاجوردی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: در حال حاضر مجلس و دولت هماهنگی‌های لازم را با یکدیگر دارند.

او به دهه 90 و تأکیدهای مکرر مقام معظم رهبری درباره «توجه به مسئله زن و خانواده به عنوان یکی از مسائل مهم کشور» اشاره کرد و گفت: متأسفانه به این مسئله توجه لازم نشد و تنها زمانی که با جنگ نرم مواجه می‌شویم، به آن توجه می‌کنیم.

او خاطرنشان کرد: در برنامه ششم به برنامه جنگ نرم در حوزه خانواده اشاره شده، اما به آن توجه کافی نشده و شرایط فعلی و مشکلات موجود از همین بی‌توجهی و بی‌دقتی نشأت می‌گیرد.

لاجوردی  تصریح کرد: نیاز است با تأکید بسیار در حوزه جنگ نرم در خانواده برنامه‌ریزی شده و برنامه‌های تدوین‌شده به مرحله اجرا درآید.

انتهای پیام/

 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 888642