alem
07 مرداد 1401 - 13:37

رزمایش دریایی چین همزمان با سفر نانسی پلوسی به تایوان

همزمان با سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ارتش چین رزمایشی دریایی را آغاز کرد.

به گزارش اسپوتنیک، همزمان با سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، نیرو‌های مسلح چین، امروز (جمعه) رزمایش دریایی خود را در دریای جنوبی چین در نزدیکی سواحل استان گوانگدونگ آغاز کردند.  اداره ایمنی دریایی استان گوانگدونگ اعلام کرده است که این رزمایش قرار است در روز‌های ۲۹ و ۳۰ جولای انجام شود.

این در حالی است که گزارش‌ها حاکی از این است که پلوسی سفر آسیاسی خود را امروز (جمعه) آغاز می‌کند و سفری به تایوان نیز خواهد داشت. اقدامی که برای چین ناخوشایند است. این سفر در حالی صورت میگیرد که پکن بار‌ها به واشنگتن هشدار داده که این سفر بازی با آتش است.

مقامات آمریکا گفته اند اگر نانسی پلوسی به تایوان سفر کند آمریکا تجهیزات و توان نظامی خود را در منطقه هند و اقیانوس آرام افزایش خواهد داد. آن‌ها از ذکر جزئیات بیشتر در این مورد اجتناب کرده اند، اما به احتمال زیاد هواپیما‌های جنگنده، کشتی‌ها نظامی و رادار‌های نظامی برای حفاظت از پرواز پلوسی به تایوان، به حالت آماده باش در خواهند آمد.

مقامات آمریکا گفته‌اند از  آنجایی که سفر نانسی پلوسی به تایوان به عنوان بالاترین مقام اجرایی آمریکا از سال ۱۹۹۷ به منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است، تدابیر امنیتی به طور ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در پاسخ به سوالی در مورد آمادگی نظامی ارتش برای سفر این مقام آمریکایی به تایوان گفت: هر مقام آمریکایی از جمله نانسی پلوسی که درخواست سفر خارجی داشته باشد و از ما برای حمایت نظامی کمک بخواهد ما هر کاری را که لازم باشد در این زمینه انجام خواهیم داد.

چین پیشتر به طور جدی در مورد سفر رییس مجلس آمریکا به تایوان هشدار داده و گفته تبعات این سفر برعهده واشنگتن است و پکن برای دفاع از تمامیت ارضی خود آمادگی هر گونه اقدامی را دارد.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللبین‌الملل

شناسه خبر: 490267