alem
08 دی 1401 - 18:24

قانون مجوز شکار در سراسر کشور لغو شود/ آموزش حفاظت و نگهداری از محیط زیست باید از مدارس ابتدایی آغاز شود

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: قانون مجوز شکار با سلاح بدون هیچ‌گونه تبصره خاصی باید لغو شود.

به گزارش خبرگزاری فارس اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی عصر امروز در نشستی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، اظهار کرد: در طی دهه‌های اخیر شاهد صدور مجوز شکار در کشورمان هستیم و این اقدام باعث از بین رفتن و به خطر افتادن حیات وحش شده است.

وی افزود: از دستگاه‌های متولی حوزه اعطای مجوز شکار درخواست جدی دارم تا کلیه مجوزهای شکار لغو و هیچ‌گونه مجوز جدیدی صادر نشود و در این موضوع مهم هیچ تبصره و شرایط خاصی اتخاذ نشود‌ و برای اقدام شکار غیر قانونی ، مجازات بازدارنده واقعی و مناسبی اتخاذ شود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: حفاظت و اهمیت محیط زیست باید از سنین پایین و کتب مدارس ابتدایی شروع شده و در مقاطع بالاتر به شکل ویژه و مناسب سن دانش‌آموزان آموزش‌های لازم انجام شود، استفاده از دوچرخه باید به یک فرهنگ تبدیل شود و شخصا اگر در جایگاه فعلی خدمت به مردم استان اردبیل نبودم حتما به شکل متداوم از دوچرخه استفاده می‌کردم.

آیت‌الله عاملی گفت: زندگی ماشینی و سو استفاده‌های موجود از محیط زیست در سطوح مختلف، خسارات جبران‌ناپذیر و بزرگی به کشورمان وارد کرده است و یکی از جلوگیری از اقدامات غیر قانونی و غیر انسانی با محیط زیست کشور ، قوانین بازدارنده و اجرای درست آن قوانین است.

وی ادامه داد: از دولت و مسئولین مربوطه در سطح کلان تقاضا دارم در رابطه با آلودگی‌ هوا در برخی استان‌های کشور، تدابیر علمی و اساسی لازم را اتخاذ کنند.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: از دولت سیزدهم درخواست دارم که تجربه‌های موفق کشورهای مختلف خارجی که در حوزه محیط زیست موفق بودند را بررسی کرده و از این تجربیات در سطح کشور استفاده کنند‌.

آیت‌الله عاملی بیان کرد: شهرداری‌ها در دفن زباله‌ها در مکان‌های مناسب، وظایف خود را به شکل مناسب انجام نمی‌دهند در مواردی شاهد هستیم که زباله به محلی منتقل شده و به شکل غیر بهداشتی و بدون انجام اقدامات لازم، زباله‌ها رها شدند و برای ساکنین منطقه مشکلات متعددی را پیش آورده است.

پایان پیام/3727/

منبع: فارس
شناسه خبر: 942607